برای اینکه راه را گم نکنیم

اتفاقات دو هفته اخیر ، پس از صدور حکم آقا در برکناری اسفندیار مشایی از معاونت رئیس جمهوری ، تاخیر دکتر در اجرای فرمان آقا و ادبیاتی که در همین پاسخنامه به کار رفت ،  برکناری وزیرانی که به این تاخیر اعتراض کرده بودند ، دفاعیات دکتر در جمع مسئولان تشکلهای دانشجویی و اظهارات مشهد ، مواردی است که حتما در حافظه ها می ماند و دستمایه خوبی برای بحثها و جدلهای لازمی است که صورت گرفته و می گیرد.

من در اینجا قصد ندارم به این موضوع - که البته موضوعیتش را از دست نداده است - بپردازم ، اما فکر می کنم یاد آوری دو نکته در حاشیه این اتفاقات بد نباشد:

١- نقد و انتقادات گسترده بحق و ناحقی که در این زمینه صورت گرفت ، نشان داد که جریان "اصولگرایی" بخصوص در میان قشر دانشجو ، طلبه و جوان ، همچنان بیدار و هوشیار و سر زنده است و کسانی که فکر می کردند یا امید داشتند که مرگ جریان "اصولگرایی" را ببینند ،‌ آب در هاون کوفته اند .

٢- این جریان ( اصولگرایی )،  یک دستاورد بزرگ هم داشته است که هم تبیین و هم پاسداشت آن ضروری است و آن اینکه اصولگرایان ، حواسشان باشد که این جریان نه متکی به فرد است و نه اصولا می تواند متکی به فرد باشد . آنچه اصولگرایی را از دیگر جریانات سیاسی دهه اخیر متمایز می کند ، تاکید آن بر معیارها و ملاکهاست نه بر اشخاص و آدم ها .

همین الان ، کسانی که فکر می کردند احمدی نژاد ، رهبر یا سمبل اصولگرایی است باید دیدگاه خود را اصلاح کنند . احمدی نژاد یکی از کسانی است که در این جریان زلال ، خود را به آب زده است و با آن و معیارها و ملاکهای آن همراه شده است . بدیهی است احمدی نژاد تا زمانی که با لحاظ کردن معیارها و ملاکهای این جریان خود را منطبق نگه دارد ، در جان و دل همراهان آن قرار دارد وگرنه ، نه احمدی نژاد و نه هر کس دیگری نمی تواند سعادت همراه داشتن این عنوان پر افتخار را ادامه دهد .

شاید یاد آوری این نکته ، تکراری به نظر بیاید اما حتما مفید است که در ماجرای فتنه ای که در آن عده ای سر در گم شدند و از امام علی "ع" پرسیدند : این کسانی که تو با آنها می جنگی همسر و یاران نزدیک پیامبرند و  ما در تشخیص دچار مشکل شده ایم  که در این ماجرا حق با توست یا با این کسانی که تو با آنها می جنگی . و پاسخ زیبای مولا که فرمود:

"إنک لملبوس علیک. إن الحق و الباطل، لا یعرفان بأقدار الرجال؛ إعرف الحق تعرف أهله و إعرف الباطل تعرف أهله" (تو در تشخیص حق ، اشتباه می کنی ، حق و باطل را با شخصیت آدمها نسنج ! خودِ حق را بشناس ، اهلش را هم خواهی شناخت ؛ خودِ باطل را بشناس ، اهل باطل را هم خواهی شناخت.)

این ملاک و این قاعده برای هر زمانی و هر جغرافیایی صدق می کند و راه برون رفت از هر فتنه ای - چه فتنه های بزرگ و چه فتنه های کوچک - هم توسل به این ملاک معجزه گر است . آنها که از نامه هاشمی رفسنجانی به آقا شگفت زده شدند و آنها که در آن ماجرا حق و باطل را گم کردند ، آنها که سابقون انقلاب را در زندان جمهوری اسلامی دیدند و شگفت زده شدند و حق و باطل را گم کردند ، آنها که از تعلل احمدی نژاد به حکم آقا شاخ در آوردند و ماندند که چه موضعی بگیرند و آنها که در فتنه های کوچک و بزرگ دیگرِ این روزها سر در گم شدند ، برای آنکه گمراه نشوند و اگر شده اند به خود آیند و خط اصیل اسلام ناب را پی گیرند ، باید یادشان باشد که اکبر هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی و بهزاد نبوی و مرتضی نبوی و حسین شریعتمداری و محمود احمدی نژاد و حسین صفار هرندی و فاطمه رجبی و مهرداد بذرپاش و محمد خاتمی و حسینعلی منتظری و اسفندیار مشایی و ... ملاک حق نیستند یا  نباید ملاک حق باشند چرا که اگر فردا روزی صفار هرندی و شریعتمداری و بذرپاش و احمدی نژاد هم اشتباه کنند یا کرده باشند ، همان بلایی سرمان می آید که سر آن مرد عرب  در زمان  علی "ع" آمد !

اما اگر ملاکها و معیارهای حق را پیش چشم ارزیابیهای خود بنشانیم و نایب امام زمان "عج" و ولی فقیه عصر را حجت شرعی رفتارها و کردارهایمان قرار دهیم و مثلا این جمله تاریخی امام خمینی را مد نظر داشته باشیم که " هر گاه دشمنان از شما تعریف کردند در درستی راه خود شک کنید" یا "حفظ نظام از نماز هم واجبتر است" و ... راحت تر و دقیقتر می توانیم در چهار راههای فتنه ، مسیر صحیح را انتخاب کنیم .

ساعاتی پس از نوشتن این مطلب ، دکتر محمود احمدی نژاد با حکم  ولی فقیه رسما و قانونا دهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران می شود و کارش را آغاز می کند . باید اتفاقات دو هفته اخیر یادمان داده باشد یا به یادمان آورده باشد که احمدی نژاد هم یک "آدم" است و خطا می کند . اما یادمان نرود که خطاهای گذشته و خدای نکرده احتمالی آینده او را با خطاهای دیگران و میزان و شدت آنها با هم مقایسه کنیم و برای دو سه اشتباه ، او را برای همیشه از جرگه اصولگرایان حذف نکنیم و در این ارزیابی و ارزیابیهای آتی باز هم ولی فقیه و نایب امام زمان را ملاک و معیار قرار دهیم .

پ . ن اول : در همین زمینه لازم است خود ما حواسمان جمع باشد که نکند کاری را برای خوش آمدن این یا آن شخص انجام دهیم . ما نباید از این پس کاری را برای رضای محمود احمدی نژاد یا کسان دیگری چون او انجام دهیم ؛ حتی بالاتر نباید کاری کنیم که انتظار مزد آن را از شخصی چون "حضرت آیت الله خامنه ای" داشته باشیم . باید به گونه ای عمل کنیم که کارهایمان بر اساس دستورات مکتبی و الهی و خط ترسیمی معصومان "ع" و در حال حاضر نایب امام عصر "عج" و تنها و تنها برای رضای خداوند متعال باشد و اگر خدای ناکرده تاکنون بخشی از کارهایمان به جای خداوند ، برای مخلوق خداوند بوده است همین الان توبه و استغفار کنیم .

پ .ن دوم : نمی دانم این نوشته برادرم رحیم مقدم چرا اینقدر به دلم نشسته است .

 

/ 14 نظر / 125 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

بسم الله سلام خوبید ان شاالله ؟ همون سرباز صفر سابقم ، مجدد وزاحم شدم . اول اینکه از طرف ما به حاج حسین سلام برسونید و بگید نکنه خدای نکرده دکتر رو به خاطر .... بزنه !!! در ثانی تو این قضایا اکثر ما دور خوردیم و سریع به اشتباه در مقابل دکتر موضع گرفتیم ، هرچند منشا و مبدا این عکس العمل ولایی بودن افراد رو می رسوند ولی ... "مشکل منم" به روزم و منتظر یاحق

مهدی

سلام[گل] ساعت هایشان با کجا تنظیم شده؟تقویم هایشان در چه تاریخی جامانده؟ 1388 شمسی است 1430 هجرت و 2009 میلادیست. چرا نمی دانند؟ خورشیدتر از خورشید؟ فراموشی و غفلت و خیانت تا کجا؟ قلم های نسل سوم و چهارم! بنویسید که جز شما کسی را نای تغییر نمانده و استفهام. به امامتان اقتدا کنید و بی محابا بنویسید. شما را نه کاغذهای دولتی می شناسند و نه کاغذهای ضد قانون و پر مدعا. شما را نه صدا می شناسد و نه سیما. عرصه امروز عرصه شماست. هر چه در توان دارید به میدان بیاورید که دولتیان آینده را دیگر عذری نیست. به این جعبه جادویی که امروز صفحه ای نازک از آن بیشتر نمانده امیدی نیست. بسیار نازک. از هنر و سینما و ارشاد و مجمع انتظاری نیست. آنها در حال خودند و با زمان بیگانه. زمان در دستان شماست. شما زمان را بنویسید. انگار نمی بینند حلقه های محاصره هر روز تنگتر می شود. لبخند می زنند. نسله دم می کنند. جوجه کباب سرو می کنند با فانتا و فیلم و سریال می بندند به ما به نازکی LCD ها. صحبت از جوان ایرانی بود و ستاره ثریا. صحبت از پیشرفت بود و عدالت. حرف از نگاه جهانی ایرانی بود به جهان. صحبت از مُلک مهدی سلام الله علیه بود. پس چه شد؟

99

احمدی نژاد در مراسم تنفیذ قصد داشت دست رهبری را ببوسد که اقاممانعت کرد

محمدابراهیم

من فكر ميكنم دوستان ما كمي در فضاي بي بند و باري جديد رسانه ايي برعليه دولت كه بيشتر شبيه سهم خواهي از رئيس جمهور است گرفتار شده اند وگرنه باديدي عميق به مسائل نگاه كنيم عملكرد دكتر واقعا طلاييه من مطلبي در وبلاگم نوشتم خواهش ميكنم مورد توجه قرار دهيد http://abooozar.blogfa.com/post-218.aspx

کمیل بیت الحمد!

با سلام با پستی در رابطه با تنفیذ حکم ریاست جمهوری با عنوان : "ثابت کردی که با لبخند آقا زنده ای" به روزم ... سرافرازمان کنید یاعلی

سما

ان شاالله گم نکنیم!

غدیر نبی زاده

سلام آقای دژاکام عزیز این قالب وبلاگت خیلی قشنگه اما خیلی هم سنگینه. اینو اروپایی طراحی کردی. یا شاید تو کیهان شما از امریکا اینترنت می گیرین!!! راستی من یک سری مقاله ترجمه می کنم که به درد چاپ می خوره اما نمی دونم به کی بدم. قبلاً تو کیهان یک مطلب زده ام اما دیگه نشد. الآن هم یه مطلب دارم رو وبلاگ که خلاصه اش رو گذاشتم. ببین مشتری داری واسش؟

مهدی

وبلاگ خوبی دارید و از تبادل لینک با شما خوشحال می شوم

مهندس امیر صبوری زاد

سلام تقی جان . خوبی ؟ مطلب نظر قبلی رو برای تو نوشتم که دیگه ما رو سر افکنده نکنی . از کی حمایت می کنی ؟ از یه بی سر و پا ؟ دست آقا رو نبوسید ؟ به درک . خیلی وقته این مردم دیگه دست آقا رو به خاطر یک جانبه گرایی نمی بوسند .خیلی وقته دنیا دیگه به دست آقا نگاهی نداره . چه حقوقی از کیهان می گیری ؟ حقوق فریب مردم ؟ نون شبت حرامه ! خیلی ها خیلی جاها کار می کنند ولی دلیل بر تغییر اعتقاداتشئن نیست . اصولگرایان شدن یه عده آدم نفهم که هر کدوم از اصول خودشون دم می زنند و ملزم به اطاعت از اصولی هستند که نقطه مشترکشون فقط اسمشون شده . مرگ بر هر کسی که من که ما که ایران رو به ویرانی آشکار می کشه . دروغ نیست ..............

حجت اله عرفانیان

آب و آتش به ابجد قرآنی 14 عشق آب و آتش 14 راه 14 بحق 14 امامت 14 نبوت 14 نوبت 14 امامت 14 نبوت 14اخلاص 14 عشق بحق 14 سید آیمانها 14 دوست خلف 14 دلت 14 بقلب 14قسمها 14 راه 14 برق 14 آبیا 14 نونت 14راه14 طه 14 صف 14وقت 14جمال14 بحقه 14شمسی14 امامت 14 نبوت14 نبی 14 آدمه 14 بحق 14 برق 14 باهوش 14راه 14نجاتت 14 نبی14 ماهت14 قوت 14 قلم 14 14رنگ خدای 26 راه حق 26 علی 26 طلاء 26 خالصیه به ابجد لا اله الا الله 46 محمد 20+26 علی = 46 نور واحد 46+46 = 92 محمد پیامبر و جانشینش محمد 92+18 ذلحجه غدیر خم مثبت 18 = 110 علی مولای جهان است 46+26= 72 شهید کربلاء ماه به ابجد 46 ماه عالم 31 = 15 شعبان تولد مولاء مهدی = 46 لا اله الا الله 46 هر کس خدایی باشد باید نشانه خدا در ابجد نامش باشد قرآنه ناطق 31 کلام حق 31 در تمام کتب پامبران گذشته به کلام حق بسیار سفارش شده به ابجد کلام حق 31 یعنی 14 معصوم +12 امام +5 تن آل عباء = 31 کلام حق 31 یعنی جمع ائمه شیعه 31 مرد سال 23 مهدی 23 میباشد خداوند سال را بخاطر 5 تن و12 امام و 14 معصوم 365 روز قرار داد ضرب عالم امکان علیست وعتصمو بحبل الله جمیعا و لا تفرقو 144 ضرب 1